Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16.11.2020, 11:21 0 komentarzy
Czym jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

16 listopada, od praktycznie 25 lat świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji wytypowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Sporo osób na co dzień boryka się z brakiem akceptacji i to właśnie ta data ma o tym przypominać. Jest to pewnego rodzaju wnioskowanie do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów, żeby znaleźli rozwiązanie tego ogromnego problemu. Edukacja, czy też prowadzenie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu upowszechnianie akceptacji oraz zmniejszenie się gnębienia osób dyskryminowanych, co według organizacji UNESCO jest skuteczną metodą przeciwstawiania się różnym niedobrym zachowaniom w tym zakresie.

Coraz częściej tworzące się zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają styczność właśnie te grupy, co stwierdzono na przestrzeni kilku lat. Przejawy braku aceptacji są niewiarygodnie groźne dla osób szykanowanych, stąd też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają wspominać o różnego rodzaju aktach awantur, a także pomóc w odszukaniu głównych przyczyn uformowania się nietolerancji. Żeby obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest szanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych, przydatne są tego rodzaju czyny, które z pełnym przekonaniem okazują się pomocne w tym zakresie. Dodatkowo ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnego rodzaju kultur.


W jaki sposób w Polsce obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym przekazują wielkie poparcie dla osób, które doświadczyły fizycznej i werbalnej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod wspólnym apelem wstawił się przede wszystkim prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność dnia 16 listopada będzie wyrażana przez wywieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie wielu budynków, jak zasygnalizował prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został podświetlony w szczególności Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Tagi:

Zostaw komentarz